2nd BATTALION 94th ARTILLERY

SOUTH VIETNAM

 

Battalion Command Chronology

1966-1967

(Oct of 66 - 25 July of 67)

 

LTC Richard G. Trefry Commanding

 

Revision Date: 11-19-02

 

Note: Every attempt was made to find the effective date(s).  Where not listed the officers are listed in order of command as found in the research.

 

 

Battalion Staff

 

Battalion Commander

 Lieutenant Colonel Richard G. Trefry

 

Battalion Executive Officer

 Major Paul F. X. Makin

 

S1

 Captain Roger F. Schulze

 

S2

 Captain Charles A. Adamson

 

S4

Service Battery Commander

 

S3

 Major Rowland M. Parks Jr.

 23 April 1967, Captain Robert D. Chelberg

 

Assistant S3

Captain Robert D. Chelberg (FDO)

 

Battalion Assistant FDO's

SFC Linnaeus E. Moyer NCOIC

 23 April 1967, Lieutenant Tommy D. Starks

April 1967, Lieutenant Larry R. Rollins

 

Battalion Motor Officer

Captain Chancey K. McCord

10 Apr 1967, Captain Stanley M. Brown

 

Battalion Commo Officer

 Captain Marion D. Richards

10 Apr 1967, Captain James D. Lockhart

 

Assistant Battalion Commo Officer

 Lieutenant John J. Brennan

 

Battalion LNO

 Captain Earl T. Bowen Jr.

Feb 1967, Captain John J. Neiger III

 

Battalion Recon-Survey Officer

Lieutenant James A. Berry

 

Battalion Surgeon

Captain David A. Layman MD

 

Battalion Meteorological Officer

CWO Leslie B. Gore

 

Battalion (AO)

Lieutenant Barry C. DeVita

Lieutenant Ronald E. Dacus

18 Nov 1966, Lieutenant Robert Blean

20 Jan 1967, Lieutenant Albert E. Slucher Jr.

 Possible Jul 1967, Lieutenant Douglas R. Beard

 

Battalion Sergeant Major

Sergeant Major Jack W. Thurston Sr.

(Date Unknown) Command Sergeant Major Roland W. Hood

 


 

Headquarters Battery Commander

Captain Stanley M. Brown

10 Apr 1967, Captain Marion D. Richards

 

Headquarters Battery First Sergeant

First Sergeant George W. Mitchell

 


 

Service Battery Commander

Captain Richard W. Powell

 

Service Battery - Battalion Ammo Officer

Lieutenant Terry G. Lee

3 Dec 1966, Lieutenant  Martin S. McKnight

 

Service Battery - Battalion Personnel Officer

CWO Herbert L. Jones

 

Service Battery -Battalion Maintenance Officer

CWO Clyde Fleming JR.

 

Service Battery - Battalion Supply Officer

CWO Asa W. Hursey

 

Service Battery First Sergeant

First Sergeant Roland W. Hood

(Date Unknown) Sergeant Major Jack W. Thurston Sr.

 


 

A Battery Commander

 Captain Jerry Heard (Left the Battalion)

Jun 1967, Captain Michael A. Clay

 

A Battery Executive Officer

Lieutenant Andrew Tenis

20 Jan 1967, Lieutenant Richard K. De Burgh

 

A Battery Assistant XO (FDO)

Lieutenant Tommy D. Starks

 

A Battery FOs

Lieutenant Douglass E. Meredith

Lieutenant Douglas R. Beard

Lieutenant Robert Haithcock

 

Assigned A Battery- no recorded assignment

as of Apr 1967 Lieutenant Charles W. Huskins

 

A Battery First Sergeant

Sergeant First Class Edward D. Bryan

20 Jan 1967, First Sergeant Cleve E. Spinks

 

 

 


 

B Battery Commander

Captain John J. Neiger III

Feb 1967, Captain Earl T. Bowen

 

B Battery Executive Officer

Lieutenant James L. Wilmeth III (Left the Battalion)

May 1967, Lieutenant Carey S. Jackson

 

B Battery Assistant XO (FDO)

Lieutenant Carey S. Jackson

May 1967, Lieutenant Eddy Smith

 

B Battery FO

Lieutenant Larry L. Rollins

Lieutenant Eddy Smith

May 1967, Lieutenant Douglas R. Beard

 

B Battery First Sergeant

First Sergeant  George J. Robinson

May 1967, First Sergeant Carl Beene

 


 

C Battery Commander

 Captain James D. Lockhart

10 Apr 1967, Captain Chancey K. McCord

 

C Battery Executive Officer

 Lieutenant  Martin S. McKnight

 3 Dec 1966, Lieutenant Albert E. Slucher

20 Jan 1967, Lieutenant Andrew Tenis

 

C Battery Assistant XO (FDO)

Lieutenant Gregory T. Smith

 

C Battery FO

 Lieutenant Robert  W. Blean

 Lieutenant Albert E. Slucher

18 Nov 1966, Lieutenant Barry C. DeVita

3 Dec 1966, Lieutenant Terry G. Lee

 

C Battery First Sergeant

 First Sergeant Cleve E. Spinks

20 Jan 1967, First Sergeant Edward E. Bryan

 


 

D Battery Commander (B/6/27)

Captain Gary Van Der Slice

Jan-Feb 1967, Captain Albert Parnell

Mar 1967, **1st Lieutenant John Hiser

** Research shows that Lieutenant John Hiser took command of D Battery while he was a 1st Lieutenant.

 

D Battery Executive Officer (B/6/27)

Lieutenant John Hiser

March 1967, Lieutenant Charles F. Lincoln

May 1967, Lieutenant Sherman L. Vinyard

July 1967, Lieutenant Carter S. Kronhart

 

D Battery Assistant XO (FDO) (B/6/27)

 Lieutenant Charles F. Lincoln

 Lieutenant Sherman L. Vinyard

17 Jun 1967, Lieutenant Terry G. Lee

 

D Battery (FO) (B/6/27)

*Unit was not authorized FOs

Marines would call in fire missions

 

D Battery First Sergeant (B/6/27)

Mar 1967, First Sergeant Guy Patterson

 

D Battery Reassigned Back to 6/27 on 13 Sep 1967

 


 

 

Click to return to Command Chronology Index 

 

Click to return to 2/94th

 

Click to go to Other Northern I Corps Artillery